Szybka wysyłka 24h

DARMOWE ZWROTY 365 DNI

Bezpieczne płatności

[Cyfrowe Odwzorowanie PDF/EPUB/MOBI] Wolna przedsiębiorczość - Mateusz Machaj, Robert Gwiazdowski

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: Natychmiast
Dostawa: Wysyłamy tego samego dnia gdy kupisz do 11:30 sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł 0.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Opublikowany na otwartej licencji (CC BY-SA) podręcznik "Wolna przedsiębiorczość" jest przeznaczony do nauczania podstaw przedsiębiorczości w liceach ogólnokształcących i technikach. Treści podręcznika są zgodne z aktualną podstawą programową.

Od 5 maja 2021 r. podręcznik jest dopuszczony do używania w liceach ogólnokształcących i technikach na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości.

Co to jest „Wolna przedsiębiorczość”?

„Wolna przedsiębiorczość” to bezpłatny zestaw edukacyjny składający się z podręcznika dla uczniów, scenariuszy lekcji oraz serii filmów.
Dotychczas stworzyliśmy podręcznik dla uczniów i scenariusze lekcji do wykorzystania na lekcjach „Podstaw przedsiębiorczości”. We współpracy z kanałem Prosta Ekonomia przygotowaliśmy także serię filmów do pierwszego działu podręcznika.

Poszczególne elementy zestawu są tak skonstruowane, że można z nich korzystać niezależnie od siebie, ale i w połączeniu.

Dlaczego „Wolna przedsiębiorczość”?

Chcemy uwolnić przedsiębiorczość od nudnych i przestarzałych metod nauczania w szkołach oraz błędów w podręcznikach.

Historia projektu „Wolna przedsiębiorczość”

Historia podręcznika do podstaw przedsiębiorczości „Wolna przedsiębiorczość” rozpoczęła się w 2014 r. W maju 2021 r. udało nam się uzyskać decyzję MEiN zatwierdzającą podręcznik do użytku szkolnego.


Wolna przedsiębiorczość to podręcznik absolutnie wyjątkowy.

Przedstawia spójną wizję funkcjonowania gospodarki rynkowej. Nicią łączącą wszystkie wątki podręcznika jest podstawowa (przystosowana do stopnia nauczania) wiedza o teorii ekonomii. Uczniowie dzięki podręcznikowi poznają rolę przedsiębiorców, konsumentów czy pracowników w procesach rynkowych. Dopiero na tym tle autorzy zaprezentowali najważniejsze instytucje gospodarki rynkowej, bieżące uwarunkowania prawne czy porady dotyczące rynku pracy bądź finansów osobistych.

Dzięki temu podręcznik nie jest jedynie leksykonem, z którego uczniowie nauczą się kilkuset nowych słów. Po zapoznaniu się z podręcznikiem będą potrafili nie tylko powiedzieć, czym jest giełda papierów wartościowych, ale też zauważą związki tej instytucji z rozwojem gospodarczym czy wprowadzaniem innowacji. To niezastąpione narzędzie docierania z wiedzą ekonomiczną do uczniów polskich szkół.

Treści podręcznika są zgodne z aktualną podstawą programową.

Autorami podręcznika są Mateusz Machaj i Robert Gwiazdowski.


Słowniczek

ekonomia
nauka badająca konsekwencje tego, że ludzie żyją w świecie rzadkości i muszą nieustannie dokonywać wyborów: 1) jakie cele próbować osiągnąć; 2) jakimi sposobami je osiągnąć. Ekonomia zajmuje się tym, w jaki sposób ludzie próbują zdobyć bogactwo – czyli poszerzyć swoje możliwości wyboru. W tym celu ekonomia bada wpływ różnych instytucji (np. prawa własności, pieniądz na sposoby i poziom produkcji. Początki systematycznego myślenia o ekonomii spotykamy już w starożytności i średniowieczu, jednak za pierwszy traktat ekonomiczny uchodzi praca Irlandczyka Richarda Cantillona Ogólne rozważania nad naturalnymi prawami handlu wydana w 1755 r. Za „ojca ekonomii” uważa się jednak powszechnie Szkota Adama Smitha – autora Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów z 1776 r.

koszt alternatywny
wartość korzyści utraconej z powodu dokonania wyboru. Podejmując działanie, wykorzystujemy rzadkie dobra, żeby osiągnąć określone cele. Tym samym nie możemy wykorzystać tych dóbr do osiągnięcia innych celów. Kosztem alternatywnym pracy może być np. przyjemność związana ze spędzaniem czasu wolnego. Kosztem alternatywnym kupna samochodu może być z kolei wygoda i odczucia estetyczne związane z wyremontowaniem mieszkania. O koszcie alternatywnym możemy też mówić w kontekście przedsiębiorców – przykładowo, jeśli firma informatyczna zainwestuje swoje środki w produkcję aplikacji na smartfony, to nie będzie mogła jednocześnie stworzyć gry komputerowej, którą także ma w planach.

koszty utopione
koszty podjętych wcześniej decyzji, których nie da się już odwrócić. Jeśli zainwestowaliśmy znaczne środki w projekt tworzenia mobilnej aplikacji, która okazała się mało popularna, to nie będziemy w stanie odzyskać pieniędzy poświęconych na rozwój tej aplikacji. Przedsiębiorca w takiej sytuacji musi rozważyć, czy jest sens utrzymywania tego produktu – oszacować czy przyszłe przychody ze sprzedaży będą wyższe niż przyszłe koszty związane z utrzymaniem aplikacji; nie powinien w tym momencie sugerować się już kosztami utopionymi tego projektu.

rzadkość
stan, w którym liczba dóbr, którymi dysponujemy, jest mniejsza niż liczba celów, do osiągnięcia których moglibyśmy te dobra wykorzystać. Rzadkość zmusza nas do dokonywania wyborów i koncentrowaniu się na osiąganiu tych celów, które wydają nam się najbardziej pilne i możliwe do osiągnięcia zarazem. Jeśli jakieś dobro występuje tak obficie, że przestaje być rzadkie (np. powietrze w normalnych ziemskich warunkach), to mówimy, że jest to dobro wolne.

Dane techniczne

Autor Mateusz Machaj, Robert Gwiazdowski
Tytuł Wolna przedsiębiorczość
Podtytuł Podręcznik do nauki podstaw przedsiębiorczości
Rok wydania 2021
Format PDF, epub, mobi
Liczba stron 360

Koszty dostawy Wysyłamy tego samego dnia gdy kupisz do 11:30

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o książce (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl