Wydawnictwo
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Nowość
Książki politologiczne
Szukasz książek o polityce w Polsce, polityce zagranicznej, pieniężnej, wspólnej polityce handlowej Unii Europejskiej? Terminy takie jak konstytucja, władza centralna, regionalna i lokalna, teoria polityczna czy prawo międzynarodowe niby nie są Ci obce, ale chciałbyś wiedzieć więcej? Ogromny zasób wiedzy m.in. o zasadzie działania państwa, dawnej i współczesnej polityce (zarówno polskiej, jak i zagranicznej) znajdziesz w asortymencie naszej księgarni.
Najlepsze książki o polityce
Oferujemy mnóstwo tytułów traktujących o szeroko pojętej polityce, wadach i zaletach różnych ustrojów politycznych, filozofii sprawowania władzy, etc., więc na pewno odnajdziesz u nas coś odpowiedniego dla siebie!
Oto nasz wybór (a raczej mały jego ułamek) książek o polityce:
1️⃣ Państwo - Frédéric Bastiat
2️⃣ Bieda, bogactwo i polityka... - Thomas Sowell
3️⃣ Co widać i czego nie widać - Frédéric Bastiat
Jak kraść. Podręcznik złodzieja - Kazimierz Turaliński
Współczesna Polska to raj dla złodziei, a piekło dla ludzi uczciwych. Aby przetrwać w chaszczach i cierniach codzienności musisz opanować obowiązujące w niej reguły gry. Podstaw prawa, ekonomii, politologii i metodyki popełnianych przestępstw nauczy Cię praktyk-specjalista ds. bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego.
Po lekturze zrozumiesz, dlaczego w Polsce „białe kołnierzyki” nie idą do więzienia, a szarym obywatelom sądy nie okazują litości. Słuchając wieczornych wiadomości bez trudu ocenisz, w jaki sposób zakończy się właśnie ujawniona afera i dlaczego właśnie umorzeniem śledztwa.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Austriacka szkoła ekonomii. Rozszerzone wprowadzenie - Randall G. Holcombe
Od dawna nikt tak przystępnie i rzetelnie nie napisał książki, która byłaby podręcznikiem szkoły austriackiej. Styl, w jakim książkę tę napisał Randall G. Holcombe porównać można do sposobu pisania Murraya N. Rothbarda. Przy czym autor rozszerzonego wprowadzenia do szkoły austriackiej nie ma ambicji pisania rozprawy naukowej, lecz autentycznie chce, aby Czytelnik zainteresował się stworzoną przez Carla Mengera teorią – a jeśli następnie, żeby ją szybko pojął. Dlatego Holcombe omija kontrowersyjne problemy i spory, skupiając się na pięknie, prostocie i logice Austriaków.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Ekonomia w jednej lekcji (twarda oprawa) - Henry Hazlitt
Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji „ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów”. Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia. Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura Ekonomii w jednej lekcji daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Książę - Niccolo Machiavelli
Ponadczasowe dzieło traktujące o władzy, strategii i podstępie
„Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać”.
Niccolo Machiavelli napisał słynnego Księcia prawie pięć wieków temu, zainspirowany osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii. Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność sprawiły, że trzymacie Państwo teraz w swoich rękach jedną z najważniejszych książek wszech czasów. Koronną pozycję w dziejach filozofii społecznej, a zarazem wciąż aktualną lekcję, która kształtuje myślenie liderów na całym świecie.
„Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie”.
Słowa Machiavellego wykraczają dalece poza jego epokę i ramy geograficzne. Manipulacje, okrucieństwo, podstęp, okraszone inteligencją i precyzyjnie dopracowaną taktyką… Kto odważy się sięgnąć po tę lekturę, przekona się lub utwierdzi, że opisane metody są praktykowane także dzisiaj — i to z wielkim oddaniem. Bo czy kiedykolwiek przestało być aktualne zdanie: „Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów”?
Tytułowy Książę to współczesny szef, boss, prezes, po prostu — Pierwszy. Człowiek trzeźwo i logicznie myślący, obdarzonym domieszką demonizmu, stawiający cel zawsze wyżej niż środki, używający medialnych sztyletów i zatrutych pomówień. Skuteczne sposoby w polityce, biznesie, życiu nie zmieniły się aż tak bardzo.
„Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich, nie będą już w stanie”.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley
Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominują seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych - Song Hongbing
Skąd się biorą kryzysy finansowe?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych:
- kto kontroluje emisję waluty?
- Kto zyskuje na inflacji?
- Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie?
- Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów?
- Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna?
- Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy?
A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości - Paweł Motyl
Paweł Motyl, autor entuzjastycznie przyjętego i przetłumaczonego na wiele języków bestsellera „Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji”, powraca z najnowszą książką, poświęconą rozgrywającej się na naszych oczach rewolucji.
Gwałtowny rozwój zaawansowanych technologii, zmiany pokoleniowe i cywilizacyjne oraz rosnąca nieprzewidywalność otaczającego nas świata (z pandemią koronawirusa na czele) spowodowały, że coraz trudniej jest planować, podejmować trafne decyzje i odnosić kolejne sukcesy. Jeśli więc chcemy nadal wygrywać, niezbędne jest nowe spojrzenie na efektywność firm, zespołów i nas samych oraz przełamanie wielu starych, acz komfortowych nawyków. „Świat Schrödingera” to niepokojąca, choć jednocześnie inspirująca podróż poprzez rzeczywistość, w której znajdziemy się już za chwilę, a przy tym bardzo praktyczna recepta na to, jak zwyciężać w nawet najbardziej niesprzyjających okolicznościach.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Inflacja. Wróg publiczny nr 1 - Henry Hazlitt
Nigdy dotąd nikt nie wyjaśnił mechanizmu inflacji i nie uświadomił szerszej publiczności jej szkodliwości w sposób równie przystępny i precyzyjny, co Henry Hazlitt.
Stosunkowo mało znana, a być może najważniejsza książka wybitnego ekonomisty amerykańskiego, autora słynnej Ekonomii w jednej lekcji.
Większość polskich ekonomistów traktuje inflację jako dobro samo w sobie. Coś, co nam pomaga w rozwoju gospodarczym. Nawet wybitni znawcy polityki monetarnej, prof. prof. Balcerowicz, Beksiak czy Winiecki nie mają zastrzeżeń do tego, że bank centralny zakłada sobie „cel inflacyjny’ w wysokości 2,5 procent rocznie. Pamiętajmy jednak że „cel 2,5” procent rocznie, to w skali jednego pokolenia (ok. 30 lat) spadek wartości pieniądza o ponad połowę. Ten skromny kompromis na rzecz monopolizacji polityki monetarnej i poddanie jej subiektywnym decyzjom władzy powoduje zniknięcie z naszych kont, lokat, funduszy emerytalnych 1/2 zasobów. Czy wiedząc o tym, że z 500 tys. zł jakie zgromadziliśmy w pocie czoła na swoją emeryturę ktoś (państwo), w ciągu 30 lat ukradł nam w majestacie prawa 250 tys. złotych, nadal tak chętnie godzić się będziemy na niewielki cel inflacyjny? Problem w tym, że my o tym rabunku nie wiemy. Większość przedstawicieli mediów, polityków, ekonomistów, ba nawet sami monetaryści nie rozumieją mechanizmu inflacji. Na polskich uczelniach uczy się studentów ekonomii, że inflacja to wzrost cen, a w TVN 24 czy TVP1 mówi, że rosnące ceny ropy naftowej napędzają nam inflację. Skąd przeciętny człowiek ma wiedzieć, czym jest inflacja i jak groźne jest to zjawisko. Ludwig von Mises uważał inflację za przyczynę większości wojen.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Agentura wpływu - Tomas D. Schuman (Jurij Bezmienow)
Ta książka dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualna. Jak stworzyć chaos, konflikt wewnętrzny i sparaliżować wroga czyli nas. Ta strategia KGB, znakomicie, przejrzyście przedstawiona w 1984 roku przez oficera KGB Bezmienowa, po jego przejściu na stronę zachodnią, wydawała się w chwili wydania szybko zdezaktualizowana przez nadzieje, jakie wzbudzi Gorbaczow, pieriestrojka, etc. Teraz, w 2020 roku widać jej realizację jak na dłoni, zwłaszcza u nas, ale również szerzej w Europie, w USA. To jest książka na dziś.
- prof. dr hab. Andrzej Nowak
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Austriacka szkoła ekonomii dla inwestorów - Mark Skousen
Jest to kolejna pozycja wybitnego amerykańskiego specjalisty – praktyka rynku papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego i profesora uniwersytetu, Marka Skousena. Teraz, kiedy już znamy fundamenty szkoły austriackiej możemy sprawdzić, jak dobra i praktyczna jest to teoria. Ta książka nam w tym pomoże. Pośród najwybitniejszych znawców Wall Street, menadżerów funduszy hedgingowych żadna szkoła ekonomiczna nie posiada tak wielkiej liczby zwolenników, co – właśnie – szkoła austriacka. Doug Fabian Jim Rogers, Jim Cramer, Mark Skousen to tylko kilku przedstawicieli licznej grupy specjalistów posługujących się teorią austriacką na co dzień.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Czy kapitalizm jest moralny - Tom G. Palmer
Czy kapitalizm jest moralny?
Mimo swych niewątpliwych sukcesów i osiągnięć odczuwanych niemal przez każdego z nas, kapitalizm nie cieszy się wzięciem. Żaden inny ustrój, na czele z socjalizmem, który miał być optymalnym rozwiązaniem problemów materialnych ludzkości, nie jest w stanie równie tanio, z równą obfitością i bez jakiejkolwiek dyskryminacji dostarcza ludziom żywności, odzieży, dachu nad głową, elementarnych i wyszukanych usług, przyczyniających się do duchowego i fizycznego rozwoju człowieka.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Czy wojny są nieuchronne - Tom G. Palmer
Czy jeśli ktoś zyskuje, to ktoś musi tracić? Czy jeden naród zyskuje kosztem innym? Czy ludzie skazani są na nieustanny konflikt? Emmanuel Martin jest ekonomistą i dyrektorem wykonawczym Instytutu Studiów Ekonomicznych Europa (Institute for Economic Studies–Europe). Poza organizacją projektów w Europie i Afryce, był redaktorem-założycielem UnMondeLibre.org i LibreAfrique.org. Pisał dla takich tytułów, jak „Le Cercle des Échos” i „Les Échos” we Francji, „Il Foglio” we Włoszech, „L’Écho” w Belgii, „Libération” w Maroko i „The Wall Street Journal–Europe”.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Demokracja bóg, który zawiódł - Hans Hermann Hoppe
W dziejach rodzaju ludzkiego zdarzają się punkty zwrotne, już to w lepszym, już w gorszym kierunku. Jednym z takich momentów przełomowych był upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Środkowej, jaki nastąpił w 1989 roku. Przepowiedział go przeszło 70 lat temu, urodzony w polskim mieście, Lwowie, wybitny ekonomista austriacki, Ludwig von Mises (1881 – 1973).
Nie ma wątpliwości, że upadek komunizmu był zmianą na lepsze, jednakże historia ludzkości roi się od wydarzeń, które choć zapowiadały się na wielki triumf ludzkiej wolności, po jakimś czasie stały się nikłym jej zwycięstwem, którego owoce wkrótce znikały.
Spośród wszystkich krajów wyzwolonych spod jarzma komunizmu, z Polską wiązano największe nadzieje. Polska była niegdyś narodem na wskroś arystokratycznym, a przecież to właśnie arystokracja była tą naturalną elitą narodu, która z natury swojej troszczyła się o wolność i propagowanie jej idei. W latach 1572 – 1791 Polska była monarchią elekcyjną, zaś w polskim parlamencie, pojedynczy poseł miał prawo wetowania jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Polska była znana i podziwiana w całej Europie za swoją tolerancje religijną. Zdaniem Erika Ritter von Kuehnelt-Leddihn Polacy trzykrotnie odegrali decydującą rolę w ratowaniu cywilizacji Zachodu; w 1241 roku, kiedy pod Legnicą, ramię w ramię z niemieckim rycerstwem powstrzymali tatarskie hordy przed inwazją Europy Zachodniej; w 1683 roku, kiedy polskie wojska pokonały Turków pod Wiedniem, oraz w 1920 roku, kiedy Polacy pokonali bolszewików w bitwie warszawskiej.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Ekonomia Boża i ludzka. Kazania wolnorynkowe - Jacek Gniadek SVD
Misjonarz werbista z Zambii, autor popularnych audycji w radio Kontestacja.com i książki „Dwaj ludzie z Galicji”, w której porównuje koncepcję osoby ludzkiej u Karola Wojtyły i Ludwiga von Misesa, dowodzi w swoich kazaniach, że przedsiębiorca może być dobrym katolikiem, żyjącym i działającym zgodnie z nauką Ewangelii i przykazaniami Boskimi; że Bóg oczekuje od swoich wyznawców pracy, gospodarności, a zarabianie pieniędzy i pragnienie wolności nie jest sprzeczne z misją człowieka na Ziemi. Pouczająca lektura dla wszystkich tych, którzy zawiścią i pychą próbują degradować moralnie ludzi biznesu.Wartko napisana, mądra książka. Polecamy!
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Ekonomia i etyka własności prywatnej - Hans Hermann Hoppe
Bez względu na to, czy te rozważania dotyczą tematów gospodarczych, takich jak zatrudnienie, odsetki, pieniądz, bankowość, cykle koniunkturalne, podatki, dobra publiczne lub wzrost, problemów filozoficznych, jak podstawy wiedzy oraz w szczególności związek ekonomii z etyką, czy też rekonstrukcji i teoretycznego wyjaśnienia zjawisk historycznych i socjologicznych, jak wyzysk, powstanie i upadek cywilizacji, polityka międzynarodowa, wojna, imperializm, rola idei i ruchów ideologicznych w przebiegu ewolucji społecznej – wszystkie prowadzą ostatecznie do tylko jednego wniosku: prawo własności prywatnej jest niewątpliwie słuszną, absolutną zasadą i podstawą ciągłego, „optymalnego” postępu gospodarczego. Do powstania z ruin socjalizmu i przezwyciężenia stagnacji zachodnich państw opiekuńczych może wystarczyć wyłącznie bezkompromisowa prywatyzacja wszelkiej uspołecznionej, czyli państwowej własności oraz ustanowienie społeczeństwa opartego na umowach i poszanowaniu absolutnego charakteru prawa własności prywatnej.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Ekonomia zdrowego rozsądku, czyli jak rząd psuje gospodarkę - John Tamny
Oddajemy w Państwa ręce książkę, która od chwili ukazania się (niewiele ponad pół roku temu) stała się bestsellerem, i okrzyknięta została drugą „Ekonomią w jednej lekcji”, zaś jej autor, John Tamny, młody publicysta magazynu Forbes, drugim Henry Hazlittem. Jesienią tego roku John odwiedzi nasz kraj na zaproszenie Fijorr Publishing, Fundacji FOR oraz Uczelni Asbiro, o czym wszystkich miłośników zdrowego rozsądku powiadomimy.
Ekonomię zdrowego rozsądku POLECAJĄ:
Ekonomia zdrowego rozsądkuto wspaniałe dwudziestopierwszowieczne uzupełnienie Ekonomii w jednej lekcji Henry’ego Hazlitta. W książce, w której nie znajdziemy wykresów i niezrozumiałych równań (co należy uznać za jej ogromną zaletę), John Tamny przytacza ekscytujące historie z otaczającego nas świata, aby pokazać czytelnikowi, że nie ma nic prostszego niż wzrost gospodarczy. Ekonomia zdrowego rozsądku jest odpowiedzią dla wszystkich, którym ‘tradycyjna ekonomia’ zamąciła w głowie”.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Fałszywa pandemia 3. Maski - Fundacja Osuchowa
Trzeci tom z kontrowersyjnej serii "Fałszywa pandemia", pełnej surowej polemiki z pandemiczną rzeczywistością, z którą mierzy się cały świat. Autorzy nie boją się szukać odpowiedzi na niekomfortowe dla polityków pytania: czy koronawirus stwarza realne zagrożenie? Czy światowy lockdown, który wywołał kryzys gospodarczy, ma sens? Czy pandemia w ogóle istnieje? Odpowiedź, poparta w książce wypowiedziami ekspertów, jest jasna.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Gwiezdne Wojny a Filozofia Polityki - Mateusz Machaj
Dr hab. Mateusz Machaj uważnie śledzi zarówno dyskusje o teorii ekonomii, jaki te poświęcone kulturze popularnej. Dlatego też po kilku książkach o ekonomii napisał dzieło o sadze „Gwiezdnych wojen”. Analizuje w nim społeczno-polityczne zmiany, które doprowadziły do zwycięstwa rebeliantów w starciu z imperatorem i jego poplecznikami.
Autor przykłada szczególna wagę do idei stojących za działaniami bohaterów sagi. Dlatego też czytelnik znajdzie w książce szeroką panoramę myśli politycznej od Platona przez Hobbesa do Schmitta. Tym samym książka jest nie tylko świetnym prezentem dla fanów „Gwiezdnych wojen”, ale też wciągającą lekturą dla wszystkich zainteresowanych przemianami politycznymi.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Kapitał i kapitalizm XXI wieku - George Reisman
Thomas Piketty[1] i jego Kapitał w XXI wieku, to kolejna pozycja napisana przez przedstawiciela klubu ludzi o mentalności antykapitalistycznej, takich jak choćby Jeremy Rifkin[2], Naomi Klein[3], a także laureaci ekonomicznej nagrody Nobla za rok 1981 – James Tobin[4], za rok 2008, Paul Krugman[5], oraz w roku 2014, Jean Tirole[6] – że wymienię tylko tych bardziej znanych. W Polsce do grupy tej należą m. in. prof. prof. Zdzisław Sadowski, Ryszard Bugaj, Stanisław Gomułka[7]. Slogan, który najlepiej charakteryzuje ten nurt brzmi: maksimum równości i etatyzmu, przy minimum wolności i rynku. Zacietrzewienie klubowiczów antykapitalistycznych jest tak silne, że ludzie ci gotowi pójść na kompromis z samym diabłem – a konkretnie: poprzeć nieudolne państwo – byleby tylko dostało się kapitalistom. Dla zmylenia czujności biznesu, występują nierzadko w roli obrońców konkurencji (byle doskonałej), pionierów wolnego rynku (byle regulowanego), wojowników o sprawiedliwość (byle społeczną), oraz czempionów wzrostu gospodarczego (byle zrównoważonego). W głębi serca jedynym modelem gospodarczym, jaki im odpowiada jest kolektywizm, monopol oraz władza namaszczonych elit, do których ludzie ci aspirują. Gardzą przy tym przedsiębiorczością, indywidualizmem, a zwłaszcza wolnością osobistą, przed którą nas energicznie chronią.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Politologia
Politologia jest nauką społeczną skupiającą się na polityce rozumianej jako ogół działalności związanych z władzą polityczną, jej organizacją, funkcją i rolą w życiu społecznym, zajmuje się ona funkcjami i charakterem państwa oraz międzynarodowych organizacji publicznych.
Rozważania nad polityką nie są tematem współczesnym; ich źródeł szukać trzeba w starożytnej Grecji - zajmowali się nimi najwięksi filozofowie: Demokryt z Abdery (uważający demokrację za najlepszy ustrój), Platon (opisujący teorię państwa idealnego), Arystoteles (zwracał uwagę na problem sprzecznych interesów różnych grup społecznych i konieczność balansowania pomiędzy nimi).
Poszerzając swoją wiedzę na temat historii polityki, nieodzowne jest zapoznanie się z poglądami myślicieli takich jak Tomasz z Akwinu, Niccolò Machiavelli, John Locke, Jean-Jacques Rousseau czy Thomas Hobbes. Zajmowali się oni wieloma zagadnieniami istotnymi dla współczesnego kształtu światowej polityki, dlatego znajomość ich przemyśleń pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące nami dziś, bo - choć dzielą nas od siebie stulecia - problemy etyczne i polityczne pozostają te same.