Szybka wysyłka 24h

DARMOWE ZWROTY 365 DNI

Bezpieczne płatności

Pszczelarstwo Polski okresu IX, X, XI kadencji PZP w moich wspomnieniach - Eugeniusz Franciszek Klimaniec

Dostępność: brak towaru
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

W książce opisane zostały najważniejsze działania i sukcesy, których doznał PZP w okresie prezesury ks. dr Henryka Ostacha.

Wiarygodna i szczegółowa treść uzupełniona wieloma zdjęciami i kopiami dokumentów. Treść książki recenzją uwiarygodnił prof. dr hab. Artur Stojko.

Autorem książki jest Eugeniusz Klimaniec, członek Koła Pszczelarzy w Sejnach od 1983 roku, w latach 1986-1995 aktywny działacz Polskiego Związku Pszczelarskiego, w tym członek i wiceprezes Zarządu Głównego PZP.

 

Hodowla pszczół to moja życiowa pasja zaszczepiona mi przez mojego teścia, Czesława Orlika. Tak więc moje zaangażowanie w działalność pszczelarską, rozpocząłem w stosunkowo młodym wieku, w pierwszym jej etapie skupiałem się na poznawaniu tajników hodowli pszczół w pasiece.

W kolejnym etapie zainteresowałem się działalnością organizacji zrzeszających pszczelarzy, co zapoczątkowało moją wieloletnią działalność na tym polu. Rozpoczęła się ona od wstąpienia do PZP w Kole Pszczelarzy w Sejnach 12 kwietnia 1980 roku, reaktywacją uśpionego koła. W 1985 r. zostałem wybrany prezesem zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Suwałkach. Kolejny etap działalności rozpoczął się w 1988 roku wyborem mojej osoby na członka, a w 1991 r. wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Niniejsze wspomnienia odnoszą się głównie do okresu mojej działalności w PZP, który był kluczowym czasem dla rozwoju współczesnego pszczelarstwa w Polsce, wiązał się m.in. z nawiązaniem do przeszłości i odkrywaniem jej na nowo m.in. poprzez reaktywację Wszechsłowiańskiego Związku Pszczelniczego. Wspomnienia te stały się również przypomnieniem dla przyszłych pokoleń i oddaniem hołdu znakomitym polskim pszczelarzom, którzy dzieląc się wiedzą i praktycznymi osiągnięciami przyczynili się do rozwoju pszczelarstwa w Polsce. W okresie mojej działalności we władzach PZP przewodniczyłem dwóm zjazdom tej organizacji, pełniłem funkcję pełnomocnika ds. przygotowania VIII Zjazdu Wszechsłowiańskiego Związku Pszczelniczego w maju 1991 r. w Domu Pszczelarza w Kamiannej oraz byłem aktywnym członkiem w Radzie Apislavii. Muszę z satysfakcją podkreślić, że w latach 1980- 1995 miałem zaszczyt społecznie działać u boku ks. dr Henryka
Ostacha, ówczesnego prezesa PZP i podziwiać jego zmysł organizacyjny oraz determinację w dążeniu do realizacji ambitnych celów. Współpracowałem z nin w realizacji szeregu przedsięwzięć, które w konsekwencji wzmocniły pozycję Polskiego Związku Pszczelarskiego na forum krajowym i zagranicznym.

Z niesłabnącym oddaniem realizowałem stawiane mi zadania będąc przekonanym, że służę społeczności pszczelarskiej mojej Ojczyzny. W tym czasie doświadczyłem przyjemności twórczej współpracy z cały m sztabem zaangażowanych pszczelarzy- działaczy, dzięki którym PZP znalazł się w czołówce światowych organizacji pszczelarskich.

Pozytywną rolę w integracji społeczności pszczelarskiej odegrała budowa Domu Pszczelarza w Kamiannej. Wkrótce stał się on ośrodkiem, który stworzył warunki do promowania wartości zdrowotnych i leczniczych produktów pszczelich oraz do rozwoju apiterapii i promowania mocy zdrowotnej, oraz siły leczniczej produktów pszczelich. Także w Kamiannej zrodził się pomysł reaktywacji Wszechsłowiańskiego Związku Pszczelniczego, którego głównym celem było podniesienie poziomu hodowli pszczół we wschodniej części Europy i otwarcie się na rynki zbytu produktów pszczelich.

Już podczas kongresu Apimondii w Nagoi w roku 1985 zwrócono uwagę na aktywną działalność PZP, co zaowocowało przyznaniem związkowi roli gospodarza i tym samym praw do organizacji w 1987 roku XXX.I Kongresu Apimondii w Warszawie. Polska wówczas znajdowała się w trudnym okresie transformacji, jednak cała ówczesna społeczność pszczelarska twórczo zaangażowała się w organizację tego poważnego i światowego wydarzenia.

Organizacja XX.XI Kongresu Apimondii w Warszawie była ogromnym sukcesem organizacyjnym, który przyczynił się do rozwoju międzynarodowej współpracy również na poziomie Wojewódzkich Związków Pszczelarzy oraz stał się początkiem nawiązania bliższych kontaktów osobistych z pszczelarzami z zagranicy.

Zmiany ustrojowe w Polsce zbiegły się z rozpoczęciem rozbudowy Domu Pszczelarza (drugiego budynku) i wzięciem dużego kredytu. Galopująca inflacja i deprecjacja złotego, postawiły pod znakiem zapytania dalszą realizację inwectycji, a - prezes ksiądz Ostach osobiście doświadczył wielu przykrości. Nie oszczędzono Mu zarzutów prokuratorskich i rozpraw sądowych oraz zniesławienia. Jednak polscy pszczelarze podjęli się spłacenia części kredytu ofiarując swoją pomoc finansową. Okres ten odbił się negatywnie na stanie zdrowia księdza Ostacha. O statnie lata iycia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach. Kiedy odwiedzałem Go, był w fatalnym stanie zdrowia i pozbawiony środków finansowych. Starałem się wspierać Go zarówno psychicznie jak i materialnie. Odszedł 1 maja 2011 r., prawie zapomniany, spoczywa na cmentarzu w Kamiannej.

Pamiętajmy, że wieloletnia działalność księdza H. Ostacha bez wątpienia miała duży wkład w rozwój pszczelarstwa i apiterapii w Polsce i na świecie.

Kamianna, stała się miejscem cywilizacyjnego awansu miejscowej ludności i atrakcją turystyczną. Wzrosły zainteresowania produktami pszczelimi, co oznaczało znaczne poszerzenie ich rynku zbytu.

Rodzi się więc refleksja, czy wraz z końcem aktywnej działalności ludzi zaangażowanych w społeczną działalność powinniśmy o nich i ich dalszym losie zapominać, szczególnie gdy im rak wiele zawdzięczamy?

Moja pszczelarska droga była usłana licznymi wspaniałymi przeżyciami, dlatego wracam do nich pisząc te słowa. Piszę „była", ale przecież nadal mam pasiekę i ciągle nią żyję, ciągle troszczę się o moje pszczółki, martwię się każdej zimy, jak przezimują, z utęsknieniem wyglądam wiosny, w oczekiwaniu na dzień, w którym po raz pierwszy przywitają się z nowym sezonem. Natomiast w wolnych chwilach chętnie wracam wspomnieniami do działalności sprzed lat. To cecha każdego spełnionego działacza pszczelarskiego.

Dane techniczne

Okładka miękka ze skrzydełkami
Autor Eugeniusz Franciszek Klimaniec
Tytuł Pszczelarstwo Polski
ISBN 9788394185237
Podtytuł okresu IX, X, XI kadencji PZP w moich wspomnieniach
Rok wydania 2022
Liczba stron 175

Produkty powiązane

Opinie o książce (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl