Droga do szczęścia - Mateusz Pinnell
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Droga do szczęścia
Książka zaczyna się od wyznania, które trudno przeczytać obojętnie:
„Przez całe dotychczasowe życie potrzebowałem ogromnej pomocy, ale nigdy jej nie dostałem — mam wrażenie, że byłem zawsze sam”.
Mateusz Pinnell opisuje drogę od tego stanu do momentu, w którym osiąga wszystko, o czym skrycie marzył.
Dwie traumy, od których się zaczyna
Autor prowadzi czytelnika przez własne życie, zaczynając od dwóch doświadczeń, które ukształtowały jego młodość: wyrzucenia ze szkoły oraz diagnozy cukrzycy typu 1.
Do tego dochodzi kontekst rodzinny i rówieśniczy: nadopiekuńcza matka, nieobecny ojciec i rówieśnicy, którzy wyśmiewali jego chorobę. Pinnell opisuje, jak w tych warunkach znalazł się na krawędzi wytrzymałości.
Choroba, która nie daje o sobie zapomnieć
Osobny wątek dotyczy życia z chorobą przewlekłą — i jest to jeden z najbardziej wartościowych fragmentów tej książki.
Cukrzyca typu 1 wymaga decyzji podejmowanych kilka razy dziennie, przez całe życie, bez przerw i bez możliwości odłożenia ich na potem. Autor opisuje, jak nauczył się z nią żyć i — co ważniejsze — jak przestał sabotować własne zdrowie.
To rozróżnienie ma znaczenie dla każdego czytelnika, nie tylko chorującego. Autosabotaż w chorobie przewlekłej działa dokładnie tak samo jak w każdej innej dziedzinie — różni się wyłącznie natychmiastowością konsekwencji.
Jedno słowo, które zmieniło wszystko
Po latach codziennej walki przyszedł moment przełomowy. „Dość” — jedno słowo, od którego zaczęła się zmiana.
Autor dzieli się przy tym najczarniejszymi momentami swojego życia, i robi to celowo: żeby pokazać, że nawet z najgłębszego dołka można się wydostać.
Główne tematy
- Radzenie sobie z chorobą przewlekłą – i zaprzestanie sabotowania własnego zdrowia
- Naprawa relacji rodzinnych – z nadopiekuńczą matką i nieobecnym ojcem
- Przemiana mentalna – jak zmiana sposobu myślenia przełożyła się na konkretne wyniki
- Odkrywanie własnej drogi – dla wszystkich, którzy szukają swojej ścieżki
Co z tego wynika dla czytelnika
Autor podsumowuje swoją historię zdaniem, które jest jednocześnie jej sensem: „Dziś osiągam wszystko to, o czym skrycie marzyłem, a co zawsze wydawało mi się niemożliwe”.
Pokazuje, że determinacja, samodyscyplina i wiara w siebie mogą prowadzić do realizacji najśmielszych marzeń — a zawarte w książce rady i doświadczenia mogą być drogowskazem zarówno dla chorych, jak i zdrowych.
Największą wartością tej pozycji jest jednak autentyczność. Bezkompromisowe i szczere opisanie własnych najgorszych momentów sprawia, że wnioski nie brzmią jak porady kogoś, kto nigdy nie był w podobnej sytuacji.
Dla kogo jest ta książka?
- Dla osób z chorobą przewlekłą – zwłaszcza z cukrzycą typu 1 i ich bliskich
- Dla przechodzących przez trudny okres – bo autor opisuje wyjście z najgłębszego dołka
- Dla naprawiających relacje rodzinne – to osobny, szczegółowo opisany wątek
- Dla szukających własnej drogi – bez gotowego schematu, za to z konkretnym przykładem
- Dla ceniących autentyczne historie – nad poradnikami pisanymi z dystansu
Na koniec
To nie jest książka o tym, jak być szczęśliwym. To zapis drogi kogoś, kto przez lata nie miał powodu wierzyć, że to możliwe — i który mimo to tam dotarł.
Co musiałoby się wydarzyć, żebyś powiedział sobie „dość”?
Najczęściej zadawane pytania
O czym jest książka „Droga do szczęścia”?
To autobiograficzna opowieść Mateusza Pinnella o drodze od dwóch traum, które ukształtowały jego młodość, czyli wyrzucenia ze szkoły i diagnozy cukrzycy typu 1, aż po moment, w którym osiąga to, co wcześniej wydawało mu się niemożliwe.
Jakie tematy porusza?
Radzenie sobie z chorobą przewlekłą i zaprzestanie sabotowania własnego zdrowia, naprawę relacji z nadopiekuńczą matką i nieobecnym ojcem, przemianę mentalną oraz odkrywanie własnej drogi.
Czy ta książka jest tylko dla osób chorych?
Nie. Zawarte w niej rady i doświadczenia mogą być drogowskazem zarówno dla chorych, jak i zdrowych, ponieważ opisane mechanizmy autosabotażu i przemiany mentalnej dotyczą każdej dziedziny życia.
Co było momentem przełomowym w historii autora?
Po latach codziennej walki przyszedł moment, w którym powiedział sobie „dość”. To jedno słowo zapoczątkowało całą opisaną w książce zmianę.
Co wyróżnia tę książkę?
Autentyczność. Autor dzieli się najczarniejszymi momentami swojego życia bezkompromisowo i szczerze, żeby pokazać, że nawet z najgłębszego dołka można się wydostać.

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.