Libertariańskie dylematy - Jakub Bożydar Wiśniewski
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Praca adresowana jest przede wszystkim do osób posiadających przynajmniej podstawową znajomość omawianej libertariańskiej teorii, jednak mamy nadzieję, że powinna zainteresować zarówno osoby sceptyczne, jak i przychylne wobec libertarianizmu.
Sceptycy mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania oraz wątpliwości i lepiej uchwycić stanowisko libertarian, co powinno pomóc w wyrobieniu sobie zdania na temat wolnościowej filozofii opartego na jej autentycznej znajomości, a nie na powszechnych nieporozumieniach.
Zwolennicy libertarianizmu otrzymują natomiast nie tylko świetne narzędzie do pogłębienia swojej wiedzy, ale również nieocenioną pomoc w lepszej prezentacji swojego światopoglądu oraz odpieraniu ewentualnych zarzutów – wszak niełatwo jest ująć niektóre aspekty tej filozofii tak zwięźle i przekonująco, jak uczynił to Jakub Bożydar Wiśniewski. Ponadto na końcu książki zawarte są praktyczne wskazówki dla wszystkich, którzy chcą skuteczniej działać na rzecz wolności.
Libertarianizm wzbudza coraz większe zainteresowanie, trudno zatem przecenić znaczenie tak treściwych, a przy tym zwięzłych publikacji.
Libertarianizm pozostaje stanowiskiem wyraźnie mniejszościowym, w dużym stopniu nieznanym i często odbieranym instynktownie jako nieprzekonujące. Dlaczego tak jest? Być może w naturze ludzkiej zbyt głęboko zakorzeniona jest agresja, by mogli oni żyć w zgodzie z tą doktryną? Być może moralne wymogi libertarianizmu są zbyt radykalne w swych oczekiwaniach? Być może zorganizowana grabież posiada jakąś naturalną przewagę konkurencyjną nad zorganizowaną wolnością? Można udzielić w tym kontekście wielu odpowiedzi, ale wierzę, że żadna z nich nie przekreśla ostatecznie szans na libertariańską przyszłość, i właśnie rozwinięciu tego twierdzenia chciałbym poświęcić tę zwięzłą pracę.
— z Przedmowy Autora
JAKUB BOŻYDAR WIŚNIEWSKI
Jakub Bożydar Wiśniewski jest wykładowcą Instytutu Misesa i Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, a także czterokrotnym stypendystą Ludwig von Mises Institute, trzykrotnym stypendystą Institute for Humane Studies i zwycięzcą Douglas E. French Prize przyznawanej przez Ludwig von Mises Institute. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Cambridge, doktorat z ekonomii politycznej obronił na King’s College London.
Autor książek The Pith of Life: Aphorisms in Honor of Liberty, Libertarian Quandaries, oraz The Economics of Law, Order, and Action: The Logic of Public Goods, a także artykułów z zakresu ekonomii i filozofii, które ukazały się w recenzowanych periodykach akademickich takich jak m.in. „Independent Review”, „The Quarterly Journal of Austrian Economics”, „New Perspectives on Political Economy”, „Journal of Prices & Markets”, „Wroclaw Economic Review”, „Libertarian Papers” i „Reason Papers”.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się na teorii dóbr publicznych, teorii przedsiębiorczości, ekonomii instytucjonalnej, etyce biznesu i szerszych zależnościach między ekonomią a etyką.
Dane techniczne
Okładka | miękka |
ISBN | 9788395895005 |
Rok wydania | 2020 |
Wydanie | 1 |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.