Wojna Sztuki - Steven Pressfield
Opis
Wojna Sztuki - głęboko inspirujący przewodnik, wyjaśniający jak pokonać wszelkie blokady przed twórczością.
„Mylisz się, jeśli uważasz, że tylko Ty zmagasz się z niechęcią do zmiany. Każdy tego doświadcza” .
Książka podkreśla formy oporu, na jakie napotykają artyści, przedsiębiorcy, sportowcy i inni, którzy próbują przełamać twórcze bariery. Książka ma kontynuację pod tytułem Do Roboty!
NAJWAŻNIEJSZE LEKCJE Z KSIĄŻKI:
- Myśl o swojej pracy jako o twórczości, którą jesteś zobowiązany udostępnić dla świata. Przestań ograniczać się do myślenia jedynie o własnej wygodzie. Wyznacz swój cel i skonstruuj plan jego realizacji tak, aby jego osiągnięcie służyło większej społeczności.
- Im ważniejsze jest działanie dla naszego rozwoju, tym większy opór będziemy odczuwać w kierunku jego realizacji. Przestań zastanawiać, czy coś jest dla Ciebie naprawdę ważne. Twoje ciało samo daje Ci sygnał, że powinieneś wyruszyć w tym właśnie kierunku.
- ”Wojownik i artysta żyją według tego samego kodeksu konieczności, który nakazuje walczyć na nowo każdego dnia.” Jeżeli będziesz wystarczająco wytrwały, będziesz w stanie postępować według tego kodeksu - osiągniesz sukces. Cierpliwość jest głównym czynnikiem, który odróżni Cię od przeciętności.
- Skończ okłamywać samego siebie. Przyznaj się przed samym sobą. Zacznij działać! Jutro oznacza nigdy!
- Ustal priorytet dla swoich zadań. Myśl długoterminowo. Przeanalizuj swoje działania. Zadaj sobie pytanie czy nie marnujesz czasu na coś, co nie przynosi Ci żadnych korzyści. Zapomnij o natychmiastowej gratyfikacji. Sukces oraz szczęście to produkty uboczne ciężkiej pracy.
- Ci, którzy realizują się we własnych celach, nigdy nie krytykują innych. Jeśli w ogóle mówią, to ich słowa mają na celu zachętę. Unikaj toksycznych ludzi, którzy widzą same problemy. Jeśli przebywasz wśród takich osób, z czasem sam przyjmiesz ich żałosną postawę. Nie bój się zmienić towarzystwa, nawet jeśli będą o Tobie źle mówić. Twoje szczęście jest najważniejsze. Nigdy nie wolno Ci o tym zapomnieć!
- Działania i słowa innych nie będą definiowały Twojej rzeczywistości. Im bardziej polegasz dobrym słowie od innych ludzi, tym ciężej będzie Ci poradzić sobie z problemami w przyszłości. Jesteś jedyną osobą, która może zmienić Twoje życie. Weź za nie odpowiedzialność.
Steven Pressfield
amerykański pisarz urodzony w Trynidadzie i Tobago. Od momentu ukończenia studiów w 1965 roku migrował po wielu stanach i pracował w 21 różnych zawodach (od nauczyciela po asystenta w szpitalu psychiatrycznym), zanim został pisarzem.
Dane techniczne
Okładka | miękka ze skrzydełkami |
Podtytuł | Przełam się i wygraj wewnętrzne batalie twórcy |
Tytuł oryginalny | The War of Art. Break Through the Blocks an Win Your Inner Creative Battles |
Tłumaczenie | Nina Lubiejewska |
Rok wydania | 2020 |
Wydanie | 1 |
Wysokość | 21 |
Szerokość | 15 |
Liczba stron | 186 |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Krzysztof
Dobra, inspirująca książka, napisana w nieszablonowy sposób. Można się "przyczepić" do objętości i ceny, ponieważ w istocie, gdyby skondensować treść i zmienić formatowanie (wiele stron zawiera tylko kilka haseł), całość zmieściłaby się zapewne na 120, a nie blisko 200 stronach. Jednak to nie zmienia ogólnej oceny "Wojny sztuki". Wszak nie kupuje się książek "na wagę", a znamy przecież choćby znakomite kryminały, które nie są tasiemcami. W tym przypadku, nieco inaczej, niż w wielu pozycjach związanych z motywacją, treść została pozbawiona zbędnej otoczki, więc nie trzeba jej już poszukiwać w odmętach zakręconych zdań. Łatwo też wrócić do kilkunastu pomocnych rad, które swą prostotą i trafnością mogą czasem zadziwić niejednego miłośnika tego rodzaju twórczości. Oczywiście, to nie jest książka dla każdego. Myślę, że właściwym adresatem będzie ktoś, kto ma już za sobą pewne doświadczenia z próbami twórczości na różnych polach, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki, filmu, czy literatury, choć pewnie w innych dziedzinach (malarstwo, grafika, etc.) też będzie pomocna. Niewątpliwie, osobiste doświadczenia autora związane właśnie z pisaniem, zostały wyeksponowane na tyle mocno, że największą korzyść odniosą, w moim przekonaniu, początkujący pisarze i scenarzyści, ale mogę się mylić :) W każdym razie, nie żałuję, że poświęciłem kilka godzin na przeczytanie "Wojny sztuki", bo Steven Pressfield odkrył przede mną pewne obszary doświadczeń, które, choć stały się na różnych etapach życia także i moim udziałem, nie były nigdy tak wyraźnie uchwytne i uświadomione. Myślę, że to może być książka zmieniająca podejście do wszelkich działań, które czytelnik traktował dotąd jako hobby, z góry przekreślając siebie, jako artystę...