
Czy wiesz, że osiągnięte w ubiegłym roku zyski z kryptowalut musisz rozliczyć w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT do 30 kwietnia?
Wielu inwestorów, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z cyfrowymi aktywami, może nie być świadomych tego obowiązku lub nie wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić.
Niezłożenie deklaracji lub popełnienie w niej błędów może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony urzędu skarbowego – od wezwań do wyjaśnień, po oszacowanie zaległości podatkowych wraz z odsetkami, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialnością karnoskarbową.
Nie bądź jak Marcin!
Inwestował w kryptowaluty z sukcesem od 2017 roku, a w 2021 roku jego portfel osiągnął wartość ponad 2 milionów złotych. Jednak Marcin błędnie sądził, że dopóki nie wypłaca środków na konto bankowe, nie musi nic zgłaszać. Po latach kontroli skarbówka oszacowała jego zaległości na 200 000 zł (pisaliśmy o tym w poprzednim wpisie).
Jak uniknąć błędów i spać spokojnie?
Najważniejsza wiedza w pigułce, prosto z książki "KryptoPapuga. Poradnik dla gracza wysokiego ryzyka" r. pr. dor. pod. Macieja Grzegorczyka:
- Obowiązek rozliczenia dotyczy wszystkich zysków z odpłatnego zbycia kryptowalut, nie tylko sprzedaży za złotówki. Wymiana kryptowaluty na towar, usługę czy prawo majątkowe również podlega opodatkowaniu i musi zostać wykazana w PIT-38.
- Dochody z kryptowalut traktowane są jako zyski kapitałowe i rozlicza się je na deklaracji PIT-38.
- Termin złożenia PIT-38 upływa 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym osiągnięto dochód.
- Masz obowiązek udokumentować wszelkie koszty uzyskania przychodu, takie jak udokumentowane wydatki na nabycie kryptowalut (np. potwierdzenia transakcji z giełd, kantorów). Bez tych dokumentów możesz nie mieć możliwości obniżenia swojego dochodu.
Pamiętaj, że fiskus coraz częściej monitoruje rynek kryptowalut i ma dostęp do danych z giełd oraz analizuje transakcje w blockchainie. Nie warto ryzykować wykryciem niezgłoszonych dochodów.
"KryptoPapuga" to niezbędnik w świecie kryptowalut!
Ta książka to nie sucha teoria podatkowa, a praktyczny przewodnik napisany przez eksperta, który dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą, aby uchronić Cię przed kosztownymi błędami i problemami prawnymi.
W "KryptoPapudze" znajdziesz odpowiedzi na wiele palących pytań, m.in.:
- Jakie są aktualne regulacje prawne dotyczące kryptowalut w Polsce i Unii Europejskiej (MiCA, TFR)?
- Na co uważać, dokonując transakcji na giełdach i w kantorach kryptowalut?
- Jakie ryzyka prawne wiążą się z rynkiem kryptowalut (oszustwa, pranie pieniędzy)?
- Jak postępować w przypadku kontroli z urzędu skarbowego?
- Kwestie anonimowości w kryptowalutach i internecie.
Nie czekaj do ostatniej chwili! Zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci bez stresu rozliczyć swoje kryptowaluty i uniknąć potencjalnych problemów.
Kliknij tutaj i zamów swój egzemplarz "KryptoPapugi"!
Pamiętaj: Informacje zawarte w tym newsletterze mają charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Zawsze konsultuj swoją indywidualną sytuację z profesjonalnym doradcą.