Szybka wysyłka 24h

DARMOWE ZWROTY 365 DNI

Bezpieczne płatności

Jaki jest podstawowy i najważniejszy cel istnienia każdej firmy? 0
Jaki jest podstawowy i najważniejszy cel istnienia każdej firmy?

„Cel I. Doskonałość w produkcji”, którego autorami są Eliyahu M. Goldratt i Jeff Cox to ponadczasowa i bezprecedensowa książka otwierająca oczy na zagadnienia związane z zarządzaniem, przedstawione na przykładzie zakładu produkcyjnego. I od razu warto wspomnieć – nie jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie dla kadry kierowniczej. To jest właśnie wyjątkowość tej książki.
„Cel I” to nie jest akademicka dyskusja na temat różnych sposobów zarządzania. Nie ma tu sztywnego, podręcznikowego i poradnikowego zarysu teoretycznego, wykresów, niezrozumiałych objaśnień, podziałów, definicji itp. „Cel I” to opowieść (tak, opowieść!!), w której wpleciono najważniejsze pojęcia związane z ekonomią i zarządzaniem. Taka perspektywa jest mega inspirująca i wręcz pozwala czytelnikowi być żywą częścią całego procesu decyzyjnego, z którym można się spotkać przerzucając kolejne kartki.

Autorem książki jest dr Eliyahu M. Goldratt, izraelski fizyk, który wykorzystał swój umysł ścisły oraz swój geniusz do poprawy funkcjonowania wielu, naprawdę wielu przedsiębiorstwom na całym świecie. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o samym autorze, można w sieci trafić na określenie „guru biznesu”, a jego książki przyrównuje się do przełomowego dzieła Mikołaja Kopernika. I będąc jak najbardziej obiektywnym: rzeczywiście tak jest! Nie zrozumie tego nikt, kto nie przeczyta tej książki od początku do końca. Nieżyjący już autor potrafił nie tylko „wskrzesić” upadające firmy, lecz także spisać swoją mądrość w niespotykany i niezwykle wciągający sposób.

Książka „Cel I” to bardzo ciekawe połączenie dość trudnych i zawiłych zagadnień związanych z zarządzaniem i ekonomią, zestawione w opowieści, w którym główny bohater musi dokonać rzeczy niemożliwych w swoim zakładzie produkcyjnym. Książka dobitnie opisuje trudności, problemy, rozterki, wewnętrze przemyślenia oraz burzę mózgów całego towarzyszącego bohaterowi zespołowi, przyjaciół i współpracowników. W tej historii wplecione zostały fundamenty przełomowych teorii, jakimi rządzić się powinna współczesna ekonomia i systemy zarządzania przedsiębiorstwami. Mimo dość poważnej misji, jaką autor chciał przekazać w tej książce oraz dość poważnych zagadnień, cała fabuła jest tak wciągająca, że czytelnik może się poczuć jakby był częścią zespołu, jakby akcja toczyła się tuż obok niego. Czytelnik jest naocznym świadkiem rewolucji!


„Cel I” to fenomen. I w tym miejscu warto podkreślić ważną kwestię – to nie jest książka tylko i wyłącznie dla kadry zarządzającej wielkimi przedsiębiorstwami, dla zarządu banków lub innych instytucji. Ta książka jest dla każdego, kto chce dostrzec naczelne prawa rynku, kto chce dostrzec porządek w całym chaosie związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwami np. produkcyjnymi. Jeśli wydaje się komuś, że takie pojęcia go nie interesują, że są one dalekie od jego zainteresowań, że nie zna się i nie chce się znać na metodach zarządzania w firmach, że nie chce być przedsiębiorcą, to „Cel I” jest również dla niego. Ta książka to mega dramaturgia, ogromne zwroty akcji, wzloty i upadki, dążenie do celu, poznanie prawdy oraz nauka w jednym! Takiej kombinacji nie zapewni żadna (słownie: absolutnie żadna) akademicka czy fachowa literatura! A po za tym po przeczytaniu książki może się coś w czytelniku zmieni.. Może poczuje, że jego problemy można rozwiązać w inny sposób? Może nabierze odwagi do zmian w swoim życiu zawodowym i/lub osobistym? Może dostrzeże sens w codziennych trudnościach, z którymi zdaje mu się, że przegrywa? Moim zdaniem „Cel I” to gwarancja sukcesu!
Jeśli te argumenty nie będą w stanie pomóc w podjęciu decyzji, to przejdę do deseru: na końcu książki znajdują się wywiady w osobami, którym ta lektura pomogła zmienić swoje życie. Nie ma lepszej motywacji, dobitniejszego zwieńczenia tej historii niż spisane słowa osób, dla których „Cel I” był przełomem. Z wywiadów możemy się dowiedzieć, skąd poszczególne osoby dowiadywały się o książce i co się stało po tym, jak wprowadzili poznane teorie w życie.

Książka „Cel I” powinna być obowiązkową lekturą w szkole średniej i na studiach. Wówczas bylibyśmy świadkami narodzin nowych Dolin Krzemowych zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. „Cel I” ma w sobie moc i pewną magię. Można ją przeczytać w dwa - trzy wieczory, ale zapada w pamięć na lata. Za niektóre szkolenia można płacić potężne pieniądze, jednak wiedza na nich zdobyta, mimo stosu materiałów szkoleniowych, ulatnia się szybciej, niż by tego każdy chciał. W przypadku „Celu I” wiedzę szkoleniową każdy może mieć u siebie na półce prawie za darmo, a dodatkowo będzie chciało się do niej wracać, o niej wspominać i dzielić się ze znajomymi przy każdej rozmowie.

Książka dostarczy Wam więcej wiedzy, niż się tego spodziewacie oraz pozwoli Wam zmienić swoje życie w zakresie większym, niż byście chcieli ☺


„Cel I” jest książką ponadczasową, międzypokoleniową, przełamującą relacje, postrzeganie świata i skutecznie pomaga w realizacji swoich celów. Jest rewelacyjnym wyborem na prezent z okazji zmiany pracy, lub chęci zmiany pracy; z powodu problemów w firmie i życzliwej pomocy potrzebującym; jako ofiarowanie „wędki, a nie ryby”.

Ogólna ocena książki od 1 do 10: 9,5

Książka „Cel I. Doskonałość w produkcji” ma niespotykaną formułę. Pomogła mi jako przedsiębiorcy, w pracy na uczelni oraz w zwykłym dobrym słowie podczas rozmów telefonicznych ze znajomymi. Świetnie wpisała się w moje techniczne wykształcenie, jednak jestem pewien, że osoby spoza branży mechanicznej również znajdą w tej książce odpowiedzi na wieeele pytań. Świadczą o tym chociażby wywiady na końcu lektury. Celowo nie podam przykładu branż, w których główne teorie autora znalazły zastosowanie, jednak mogę zapewnić, że metody działają i są w stanie zdziałać cuda!


Po przeczytaniu pierwszej części „Celu” czuje się pewien niedosyt. Jednak właśnie ten głód wiedzy, ta żądza poznania tajników rozwoju, te pragnienie poznania szeregu rozwiązań sprawia, że postać Eliyahu M. Goldratt’a zyskuje rangę „guru”, a jego lektury stają się wyczekiwaną przyjemnością i niekwestionowanym obiektem pożądania.


Oczywiście najwięcej z tej książki zyskają osoby, które są w potrzebie wprowadzenia zmian w swoim życiu zawodowym, jednak jej niezwykła fabuła sprawi, że każdy odnajdzie w „Celu I” coś dla siebie. Sposób na problemy zawodowe, osobiste, rodzinne.. Trudność znalezienia rozwiązań zmieniających bilans finansowy firmy w bardzo krótkim czasie, przy jednoczesnej niezwykle trudnej sytuacji w małżeństwie – takie problemy znamy wszyscy. I wszyscy możemy poznać sposoby na wyjście z takich opresji w niezwykle wartościowej powieści, poprzeplatanej ekonomicznymi zagadnieniami, z wątkami autorefleksji i codziennych zdarzeń.

Książkę "Cel I" znajdziesz tutaj a pozostałe książki z Teorii Ograniczeń dostępne są tu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl