„Umysł Miliardera” to książka, która wciąga do tego stopnia, że trudną ją odłożyć na półkę. Ciągle chce się ją czytać, aby dowiedzieć się więcej jak działają miliarderzy.
Książka napisana jest w sposób przejrzysty i zrozumiały, oparta na wywiadach przeprowadzonych z miliarderami świata przez autora, Rafaela Badziaga. Sposób napisania książki opartej na wywiadach pozwala czytelnikowi czuć się tak, jakby sam rozmawiał z tymi wybitnymi ludźmi sukcesu. W książce swoją wiedzą dzielą się miliarderzy tacy jak: Lirio Parisotto, Petter Stordalen, Cho Tak Wong (Cao Dewong), Jack Corin, Mohed Altrad i wielu innych światowych self-made miliarderów.
Sam autor książki Rafael Badziag jest przedsiębiorcą, który mieszka w Niemczech. W latach 90-tych zbudował swój pierwszy wielomilionowy biznes jako pionier e-commerce w Europie. Autor nazywany jest również Napoleonem Hillem XXI wieku (ponieważ Rafael tworząc książkę inspirował się Napoleonem Hillem).
Przedmowa napisana jest przez Jack Canfielda i idealnie opisuje zawartość, którą znajdziemy sięgając po tę książkę. Jack uważa, że „nigdzie na świecie nie ma innej książki, która zawierałaby tyle biznesowego doświadczenia, wiedzy i mądrości”.
Książka składa się z 20 rozdziałów, w których znajdziemy mnóstwo cennych informacji na temat drogi jaką musieli pokonać miliarderzy, aby dojść na szczyt, oraz również tego jak na tym szczycie pozostać.
Rozdział pierwszy jest rozdziałem, w którym autor dzięki rozmowie z miliarderami obala mity myślenia na temat zdobytego przez nich bogactwa. Właśnie ten początkowy rozdział zrobił na mnie mocne wrażenie i wręcz zachęcił, aby dowiedzieć się więcej o sposobie życia i postępowania miliarderów.
Większość z nas otoczona jest stereotypowym myśleniem zaczerpniętym z otoczenia, w którym żyjemy. Dlatego też wielu szufladkuje ludzi zamożnych opiniami typu: jak taki bogaty to na pewno zrobił jakiś przekręty, musiał oszukać, musiał ukraść lub odziedziczył po bogatych rodzicach czy rodzinie. Jakże te przekonania są często mylne, ale i bardzo krzywdzące dla ludzi, który ciężko pracowali, aby odnieść swój sukces w życiu. Rozdział pierwszy książki „Umysł Miliardera” pozwala zmienić to myślenie, a autor na przykładzie przeprowadzonych wywiadów udowadnia, że nasze przekonania są mylne. Jeden z miliarderów udzielających wywiadu, Narayana Murthy, nie urodził się w bogato rozwiniętym kraju a mimo to osiągnął sukces. Kolejny miliarder, Mohed Altrad, jest Beduinem urodzonym na pustyni, wygnanym przez swojego ojca z wioski. Udowadnia on, że miliarderzy często nie pochodzą z zamożnych, wspierających rodzin, a mimo to osiągają sukces.
Rozdział ten zrobił na mnie duże wrażenie, ponieważ, pokazuje, że nie potrzeba żadnych „super mocy”, aby osiągnąć sukces i dorobić się miliarda na swoim koncie. Zachęcona tym rozdziałem koniecznie chciałam wiedzieć więcej na temat czynników, które kształtują i kierują ludźmi, tak, że od zera stają się najbogatszymi ludźmi świata.
Dalsze rozdziały pozwalają nam zapoznać się z ograniczeniami ludzi sukcesu oraz z tym, jak można rozpoznać i zmienić lub wykorzystać je na swoją korzyść. Sam autor książki Rafael Badziag jest pasjonatem w poznawaniu swoich granic i ich przekraczaniu. Stworzył projekt NoLimit, gdzie walczy z ograniczeniami swojego ciała, ducha i umysłu. Podejmuje wyzwania typu: ultramaratony, ekspedycje polarne i alpinistyczne. By dojść do sukcesu ważne jest poznanie swoich granic, a radę jaką możemy dostać od miliarderów z książki to: ZACZNIJ TERAZ.
Kolejnym ważnym czynnikiem w drodze do sukcesu poznanym w jednym z rozdziałów książki jest odpowiednie myślenie oraz walka o swoje marzenia. Miliarderzy twierdzą, że dużo osiągamy dzięki naszej motywacji do działania, ale czynnikami, które napędzają naszą motywację są trzy rzeczy: głód, desperacja i pragnienie. W dalszych rozdziałach dowiadujemy się jak ważna jest wiara w siebie oraz poznanie ćwiczenia odnośnie zasady jeża, które pokaże nam co chcemy robić w życiu. Dowiemy się, że to nie pieniądze motywują miliarderów, ale frajda z prowadzenia biznesów, które są dla nich jak dobra strategiczna gra. Poznanie filozofii truskawkowej Peterra Stordalena, mówi nam jak ważne jest skoncentrowanie się na tym co mamy i wyciągnięciu z tego jak najwięcej. W książce poznamy umiejętności mistrzostwa biznesowego, które należy posiadać oraz nawyki miliarderów. Również przekonamy się jak ważne są relacje z ludźmi oraz komunikacja. Istotnym czynnikiem w biznesowym życiu jest również wizja i misja, które należy posiadać i które ukierunkowują nas na właściwe tory. Self-made miliarderzy podkreślają również, że w życiu i biznesie należy działać szybko, aby nie umknęła nam dobra okazja. Ryzyko w biznesie jest ważne i nie należy się go bać, ale wyjść mu naprzeciw. Żeby podjąć ryzyko kluczowa jest również siła, ponieważ w biznesie będziemy często upadać i potrzebujemy jej, aby utrzymać swoje bogactwo, podnieść się i działać dalej. W książce opisana jest również skarbnica modeli biznesowych oraz przedstawione 6 strategii skuteczności ludzi sukcesu.
Większość miliarderów książki uważa się za buntowników, dlatego podążają w nieznane, aby rozwiązywać problemy, których jeszcze nikt nie próbował rozwiązać. Lecz ważne jest to, że nie boją się być inni niż wszyscy oraz nie działają w pojedynkę, korzystają z pomocy innych ludzi. Miliarderzy są często skromni, ostrożnie obchodzą się z pieniędzmi śledząc swoje osobiste wydatki. Jedną z ich głównych cech jest szczerość. Dowiemy się od nich, że w biznesie najważniejsza jest reputacja, dlatego uczciwość i szacunek zawsze popłacają. Edukacja jest istotną rzeczą w biznesie, nie chodzi jednak o edukację szkolną - wielu miliarderów nie posiada formalnego wykształcenia a mimo to przodują w edukacji. Miliarderzy są ciekawi świata, otwarci na nowe idee, badają nowe możliwości i dzięki temu uczą się wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Self-made miliarderzy udzielają się charytatywnie i społecznie, lubią pomagać innym ludziom jeśli tylko mają na to okazję.
Najważniejszym czynnikiem, który pozwolił im osiągnąć duży sukces w życiu to ciężka praca. Aby dojść wysoko trzeba robić trudne rzeczy, poświęcić wiele czasu i wiele wyrzeczeń w życiu, również osobistym. W wytrwaniu przy tym pomaga miliarderom pasja, która motywuje oraz egzekucja, czyli wprowadzanie pomysłów w realny świat.
W ostatnim rozdziale książki przekonamy się, że często świat miliarderów nie jest taki jaki widzimy w telewizji czy social mediach. Aby stać się miliarderem trzeba mieć świadomość tego, że sukces wymaga wielu poświęceń w życiu na koszt ciężkiej pracy. Dlatego często też miliarderzy są samotni. Szczęścia nie dają im rzeczy, na które przeciętny człowiek nie może sobie pozwolić, ale zwykłe przyziemne rzeczy, które każdy z nas posiada i często nie docenia.
Jest to najlepsza książka motywacyjno-biznesowa jaką przeczytałam. Wywarła na mnie bardzo pozytywny wpływ, otworzył oczy na aspekty dotyczące bogactwa oraz jego zdobywania. Przede wszystkim zmieniła stereotypowe myślenie o miliarderach. Pokazała drogę jaką musieli pokonać najbogatsi ludzie tego świata. Bardzo podoba mi się to, że książka zawiera fragmenty wypowiedzi miliarderów na danych temat, ponieważ to udawania, że faktycznie pewne sytuacje i rzeczy w ich życiu miały miejsce. Pod każdym rozdziałem w książce znajduje się również porównanie w jaki sposób myślą zwykli ludzie, milionerzy oraz miliarderzy. Książka zdecydowanie jest warta przeczytania i wykorzystania rad w niej zawartych.
Książkę „Umysł Miliardera” oceniam na 10/10.